Шийла Стивънсън е сред нашумелите имена на съвременната британска драма. Започва кариерата си с радиопиеси за Би Би Си. “Паметта на водата” е първият й текст за театрална сцена. Премиерата му се състои в “Хампстед Тиътър” – Лондон през 1996 г., а през 2000 г. е отличен с наградата “Оливър” за най-добра комедия.
Научната хипотеза, че водата притежава вид памет, е основна метафора в пиесата. С особена чувствителност към странностите на човешката природа, сюжетът проследява реакциите на три сестри към смъртта на тяхната майка и изследва начините, по които тя е повлияла на живота им. Интензивен и изпълнен с необичаен хумор диалог, който държи в напрежение от началото до края.
Това е втора постановка на тази пиеса, която Красимир Спасов поставя за първи път в Народния театър през сезон 2000/01 г. Режисьорският му стил се отличава с дълбок психологизъм, оригинален подход и впечатляваща ерудиция. Красимир Спасов е и дългогодишен преподавател по Актьорство и Режисура за драматичен театър в НАТФИЗ.
Този сюжет е за усилието да се постигне “памет” за родовата принадлежност, за роден дом, за родово продължение.
Красимир Спасов, режисьор
Стивънсън е майстор на горчивия комизъм. Тя е едно истинско откритие.
в-к “Гардиън”