Историята на сградата, в която се намира днес Градската художествена галерия, е все още неизяснена напълно. Тя е строена за Мъжка гимназия, като е завършена през 1884/86 г. от Генчо Кънев, който поема строителството й. Авторството на сградата обаче е спорно. Версиите са няколко. Едно от предположенията са за шведския архитект Брокс, по това време на работа в Разград. Други посочват чешкия архитект Купка, който строи във Варна, италианския архитект Валентино, а също и австрийския архитект Фридрих Грюнангер.
Сградата е един от редките паметници на неоготиката в България. Тя носи характерен романтичен силует, необичаен за българската архитектурна традиция.
Билети за фестивалните събития в Галерията могат да се закупят от касата на ТМПЦ – Варна | Драматичен театър „Ст. Бъчваров“.