#СценаБезГраници: Два пъти повече международен театър в София през юни
През месец юни, инициативата #СценаБезГраници превръща София в епицентър на международния театър, като привлича вниманието върху неговото разнообразие от артистични подходи и теми от съвремието, провокиращи творчеството на водещите имена на европейската и световната сцена.
#СценаБезГраници е съвместна инициатива на Международната програма на Народен театър „Иван Вазов“, която първата сцена в страната целенасочено развива от 2022 г. насам, и на утвърдената платформа „Световен театър в София“ на фондация „ВИА ФЕСТ“, която през 2025 г. се провежда за 19-и пореден път като част от Календара на културните събития на Столична община за 2025 г.
За да предложат на публиката два пъти повече висококачествен международен театър, двете организации обединяват усилията си и съвместно предлагат програма, съставена от 9 спектакъла от 8 държави и 3 филмови прожекции. Домакини на събитията са 6 различни сцени в София: Народният театър, Младежки театър „Николай Бинев“, Театрална работилница „Сфумато“, Столичният куклен театър, Дом на киното и НАТФИЗ.
Тази форма на партньорство позволява по-цялостно представяне на художествения свят на двама водещи европейски режисьори: Деклан Донелан (Обединеното кралство), съосновател заедно със сценографа Ник Ормерод на театралната компания Cheek by Jowl, и Силвиу Пуркарете (Румъния). Публиката ще може да види по два техни спектакъла, създадени в различни театри и с различни актьори.
Две от най-известните антични трагедии под режисурата на Донелан – „Медея“ от Еврипид, продукция на Народен театър „Иван Вазов“, и „Едип цар“ от Софокъл, спектакъл на Национален театър „Марин Сореску“, гр. Крайова, Румъния, ще бъдат представени заедно в една и съща вечер. Зрителите ще имат възможност да посетят едно от представленията или да закупят общ билет за целия „диптих“ на режисьора. Фокусът върху творчеството на Донелан ще бъде допълнен и от прожекция на филма „Актьорската игра“, показващ неговата работа с група студенти върху текстове на Уилям Шекспир.
Международно признатият румънски режисьор Силвиу Пуркарете ще бъде представен пред българска публика със своите спектакли „Орачът и смъртта“ от Йоханес фон Тепл на Национален театър „Василе Александри“ в гр. Яш, Румъния, и най-новата му премиера – моноспектакъла „Йона“ от Марин Сореску, копродукция на Национален театър „Раду Станка“, гр. Сибиу, Румъния и Метрополитън театър – гр. Токио, Япония.
Друг открояващ се акцент в програмата са три спектакъла на български режисьори, създадени в други държави от региона. Публиката ще има възможност да гледа спектакъла „Стълб от сол“ по най-новата пиеса на съвременния черногорски драматург Александър Радунович, поставен от режисьора Явор Гърдев в Кралски театър „Зетски дом“ в гр. Цетине, Черна гора; спектакъла на Стилиян Петров „Когато ние, мъртвите, се събудим“ от Хенрик Ибсен, продукция на Националния театър в гр. Нова Горица, Словения, както и „Дон Жуан“ по Молиер на режисьора Васил Василев, поставен в Националния театър в гр. Ниш, Сърбия. Регионалният фокус, част от проекта „Театрални мостове в Югоизточна Европа“, е допълнен и от документалния спектакъл „96%“ на гръцкия режисьор Продромос Циникорис.
Програмата на #СценаБезГраници е обогатена и от прожекции на два спектакъла на NT Live, които зрителите ще могат да видят в Дом на киното – това са „Колко е важно да бъдеш сериозен“ от Оскар Уайлд и „Д-р Стрейнджлав“, сценична адаптация по сценария на Стенли Кубрик.
Билетите за всички събития вече са в продажба и могат да бъдат закупени онлайн и от билетните каси на съответните сцени. Пълната програма на #СценаБезГраници можете да откриете ТУК и на интернет страницата на Народния театър.
Приятно гледане!
„Световен театър в София“ 2025 е част от Календара на културните събития на Столична община за 2025 г. Събития от платформата се осъществяват с подкрепата още на Министерството на културата и на Гьоте-институт България. Програма „Театрални мостове в Югоизточна Европа“ е финансирана от програма „Представяне пред българската публика на съвременни европейски продукции от сектора на КТИ“ чрез Национален фонд „Култура“ по Механизъм за възстановяване и устойчивост на ЕС. Изданието получава спонсорска подкрепа от Първа инвестиционна банка.