„Театрални мостове“ – свързаност между култури и истории

Международният театрален фестивал „Варненско лято“ открива програмата „Театрални мостове“ с  представления от Югоизточна Европа, които изследват дълбоки екзистенциални, социални и исторически теми със съвременни сценични подходи. Програмата цели да сближи българската сцена с постижения на театъра в региона и да промотира трансграничните творчески сътрудничества. Тя се осъществява съвместно с платформата  „Световен театър в София“ и се реализира по проект „Театрални мостове в Югоизточна Европа“ на фондация „Виа Фест“, финансиран от програма „Представяне пред българската публика на съвременни европейски продукции от сектора на КТИ“ чрез Национален фонд „Култура“ по Механизъм за възстановяване и устойчивост на ЕС.

Началото на програмата се поставя на 7 юни от 20:30 ч. на сцена Филиал на Драматичния театър със спектакъла „Орачът и смъртта“ на именития румънски режисьор Силвиу Пуркарете. Той пристига във Варна след изключителния успех, който пожъна преди дни с представянето си на платформата „Световен театър в София“, също продуцирана от Фондация „Виа Фест“, както и международният театрален фестивал във Варна. Спектакълът е от най-награждаваните през последните години продукции в Румъния. Във впечатляваща симбиоза между нови технологии и живо сценично присъствие той оживява на сцената едноименното средновековно произведение от немския автор Йоханес фон Тепл – една от първите печатни книги в Европа. Оригиналният текст се разгръща като жив диалог между Орача, чиято съпруга Маргарета наскоро е починала, и Смъртта. Силвиу Пуркарете го превръща в интензивен вътрешен монолог с хипнотизираща атмосфера и завладяваща театрална образност.

Програмата продължава на 8 юни, когато от 18 ч. в Градската художествена галерия отново след представяне на платформата Световен театър в София, във Варна гостува спектакълът „96 %“, международна продукция на Националния театър на Северна Гърция в Солун заедно с престижната сцена „Шаубюне“ в Берлин и театър „Ла Ховен“ в Мадрид. Той е дело на гръцкия режисьор Продромос Циникорис, който вече успешно се реализира на престижни европейски сцени. По вълнуващ и ангажиращ начин спектакълът разказва за трагичната съдба на еврейската общност в Солун по времето на Втората световна война, тръгвайки от следите, които тя е оставила в настоящето.

Останалите две продукции от програмата представят спектакли на български режисьори, реализирани на сцената на театри в Югоизточна Европа. На 9 юни от 20 ч. на основна сцена на Драматичния театър гостува спектакълът на Явор Гърдев „Стълб от сол“ от известния черногорски драматург Александър Радунович, с чиято премиера Кралският театър „Зетски дом“ в град Цетине отбеляза миналата година своята 140-та годишнина. Заглавието препраща към библейския разказ за жената на Лот. При бягството на семейството от Содом и Гомор, въпреки предупреждението на ангела, тя се обърнала назад, за да види как Бог ги унищожава, и се превърнала в стълб от сол. Под формата на абсурдистка черна комедия пиесата се занимава с ужаса от разтърсващи света конфликти, пред които се изправят новите поколения. Спектакълът е включен и в програмата на „Световен театър в София“, част  от инициативата #СценаБезГраници, и на 11 юни ще гостува на сцената на Театрална работилница „Сфумато“.

Единствено в София, отново в „Сфумато“, за финал на програмата „Театрални мостове“ на 24 юни от 19:00 ч. ще се представи спектакълът на режисьора Стилиян Петров „Когато ние, мъртвите, се събудим“ от Хенрик Ибсен, продукция на Национален театър Нова Горица, Словения. Въз основа на семейна история спектакълът разглежда неугасващата надежда у човека за втори шанс, след като всичко изглежда изгубено.

Билети за спектаклите във Варна могат да се закупят от касите на ТМПЦ – Варна и на Фестивалния и конгресен център, както и онлайн на fccvarna.bg. Билети за спектаклите в София могат да се закупят от касата на Театрална работилница „Сфумато“ и онлайн на theatre.art.bg.

Международният театрален фестивал „Варненско лято“ 2025 се организира от Фондация „Виа Фест“ с финансовата подкрепа на Министерството на културата, на Община Варна чрез  Фонд „Култура“, на Национален фонд „Култура„, на Министерството на туризма и на Гьоте-институт. Фестивалът се подкрепя и от Първа инвестиционна банка. Основен негов домакин е  ТМПЦ – Варна. Домакини на неговите събития са още Държавен куклен театър – Варна, Фестивален и конгресен център – Варна, Градска художествена галерия „Борис Георгиев“ и Археологическият музей, Галерия „Графит“. За свежестта на нашето „Варненско лято“ се грижат S.Bernardo Bulgaria – минерална и газирана вода и Masottina – Вино и море.

Снимка от спектакъла „96 %“ Фотограф Mike Rafail

WordPress Image Lightbox