fbpx
2007 | Основна програма - Българска селекция Драматичен театър - Сцена филиал | 04 юни, 17.30,20.30 ч.
ЖЮЛИ, ЖАН И КРИСТИН
FACEBOOK
Театрална работилница "Сфумато"

ЖЮЛИ, ЖАН И КРИСТИН

ПРОГРАМА „КЪМ ДАМАСК“

по „Госпожица Юлия” от Аугуст Стриндберг
адаптация и постановка: Маргарита Младенова
сценография и костюми: Даниела Олег Ляхова

участват:
Албена Георгиева, Христо Петков, Мирослава Гоговска

Още от самото си създаване през 1989 г. ТР „Сфумато” се заявява като територия за театрални търсения. Творческата работата по дългосрочни програми („Митове”, „Чехов”, „Радичков” , „Изход”…) дава възможност за дълбоко навлизане в поетиката на даден автор или тема. Новата програма на ТР „Сфумато” е посветена на творчеството на ключовата за модерната драма фигура на Аугуст Стриндберг. Тя носи общото наименование „Към Дамаск” – заглавието на може би най-сложната му, непопулярна и загадъчна пиеса, която представя живота като поетапно пътуване на душата в търсене на истината за човека. Заимствано от Библията, това заглавие създава алюзия с притчата за духовното преображение на свети Павел, а чрез образа на „Непознатия” в тази пиеса авторът описва собствения си житейски път към самопознание.

Начало на програмата „Към Дамаск” поставя адаптацията по „Госпожица Юлия” (следват „Мъртвешки танц” и ателие „Стриндберг в Дамаск” – и трите във фестивалната програма).
М. Младенова превръща манифестната за Стриндберг натуралистична трагедия в съвременна хипернатуралистична драма. Прочитът й се концентрира върху сблъсъка на три свята – на трите различни „силни природи”, светогледи и житейски на отделните персонажи в една опасна игра на надмощие и подчинение…

„Занимава ме тревожната мисъл, с която живеят философите от първата половина на 20. век – какво се е случило с човека – особено след войните – щом той е престанал да бъде същински обект на цивилизацията… Ние сме вече във времената, в които цивилизованият варварин държи правилата на играта, негов е светът, всичко останало са маргинални ниши, които държат на други ценности… Струва ми се, че чрез пътя на Стриндберг можем да поставим диагнозата на това, което ни се случва сега и какво изобщо му се е случило на човека…. Защото трябва да знаем и да работим за театъра като институция за битие, като уникален изказ на уникални съдържания.“
Маргарита Младенова

 

ГАЛЕРИЯ

FACEBOOK
WordPress Lightbox Plugin