Тимофей Кулябин е от най-талантливите и успешни руски режисьори от новото поколение, който печели признание из цяла Европа. Освен в театър „Червен факел“ в Новосибирск, той поставя и на престижни сцени в Австрия, Германия, Румъния, САЩ, Франция и Швейцария. Неговите представления „Три сестри“ и „Онегин“ са отличавани с престижната национална театрална награда на Русия „Златна маска“, а показването им на минали издания на МТФ „Варненско лято“ под формата на кино-прожекции предизвика широк отзвук. Фестивалната дигитална селекция представя този път един от по-ранните му спектакли върху „Коварство и любов“ от Фридрих Шилер от 2013 г., с който Кулябин привлича вниманието върху себе си.
Синът на президента фон Валтер е влюбен в дъщерята на обикновен музикант Луиза Милер. Бракът им се оказва невъзможен, поради което чрез интриги, унижения и изнудване Луиза е принудена да изостави Фердинанд. Но се оказва, че нищо не може да убие нейната любов и вяра. Но винаги може да бъде отнет човешки живот…
На оголената сцена, лишена от препратки към минали векове, се появява конструкция от студена стомана. Мотивите за саможертва, уязвимост и унищожаване на другия са въплътени по непредсказуем начин и с кинематографични детайли. Ярки визуални метафори съжителстват с крайния реализъм на действието. Режисьорът запазва структурата и езика в текста на Шилер, но го свежда максимално до основата на историята, като я прави по-близка до съвременния зрител. Това не е гражданската драма от края 18. век и движението „Буря и натиск“, пропита с късно-просвещенски и романтически представи. Това е трагедия в съвременния смисъл на думата – за свят, в който идеалите на Шилер трудно оцеляват.
5 номинации за „Златна маска“ – за най-добър драматичен спектакъл, за режисура, за сценография, за художествено осветление и за женска роля (Даря Емелянова)
„Пред мен стои една класическа трагедия от епохата на Романтизма с чисти идеали – добро, зло, чест, дълг. В наше време, когато съществуват паралелно неизмерим брой интерпретации на реалността, а картината на света е изключително размита, всички тези категории са се превърнали в архаизми. Дори жанрът „гражданска драма“ вече не събужда в нас нищо друго освен усмивка и, разбира се, никой от съвременните зрители не би повярвал на наивното противопоставяне на положителни и отрицателни герои в тази история от 18. век. Следователно, моята работа се състои в това как да прочета и оправдая този класически жанр днес, как да впиша в класическата схема на трагедията разбирането на съвременния човек за реалност. Опитвам се да възпроизведа тази история днес по един правдив начин. Възможно ли е това? Реалистично ли е в наше време да вярвате толкова силно, колкото вярват героите в тази пиеса; да сте толкова убедени в нещо, което е отвъд вашата власт; да се застъпвате за такива глобални категории? Всичко, което се случва на сцената, е нашият диалог, може би дори спор с романтизма на Шилер, с неговите идеи. „KILL“ (от англ. „убийство“, „убий“) е експеримент за възможността или невъзможността на Любовта и Бога в съвременния свят, и най-вече опит да се разбере какво изобщо значат тези понятия днес.“ Тимофей Кулябин
На руски език със субтитри на български.
Излъчването на спектакъла е достъпно за 72 часа от 19 ч. на 26 ноември до 19 ч. на 29 ноември без ограничения.
Свободен достъп.
Разговор на Асен Терзиев с Еди Аронов, директор на платформата Stage Russia HD:
Трейлър към спектакъла: